Okapy podszafkowe
Rozchodzący się po całym mieszkaniu zapach gotowanej kapusty, kalafiora czy zupy czosnkowej, uciążliwy dym towarzyszący długotrwałemu smażeniu mięsa - to przykre okoliczności towarzyszące gotowaniu. Dzisiaj, dzięki okapom kuchennym, unoszenie się każdego z tych aromatów przestaje być już problemem. Okap podszafkowy był swego czasu uważany za niepotrzebny wydatek. Z biegiem czasu jednak stał się nieodłącznym elementem wyposażenia większości kuchni. Dzięki niemu możemy pozbyć się oparów wydobywających się z garnków, przez co w kolejnych godzinach po zakończeniu przygotowywania posiłków, nie towarzyszą nam intensywne - przechodzące nawet ubrania - zapachy.
Jaki okap podszafkowy wybrać?
Wybór konkretnego urządzenia uzależniony jest najczęściej od oferowanych funkcji, stylistyki, indywidualnych preferencji oraz położenia i wielkości kuchni. W przypadku okapów podszafkowych kluczowym elementem jest zabudowa meblowa kuchni. Na decyzję będzie mieć wpływ na przykład fakt czy kuchnia w naszym mieszkaniu lub domu jest niezależnym pomieszczeniem czy też pomieszczeniem otwartym na salon. Producenci okapów oferują pięć rodzajów sprzętu. Różnice pomiędzy nimi polegają przede wszystkim na ich umiejscowieniu oraz sposobie mocowania. Mogą różnić się także sposobem działania czy metodą oczyszczania powietrza. Wśród dostępnych na rynku rodzajów okapów możemy wyróżnić pięć głównych rodzajów: okapy kuchenne podszafkowe - to na nim skupimy się w niniejszym poradniku.
Czym charakteryzują się okapy podszafkowe?
Jego konstrukcja pozwala na zamontowanie urządzenia pod szafkę wiszącą, która stanowi integralną część mebli kuchennych. Tego typu modele najczęściej stosowane są w kuchniach, które charakteryzują się ograniczoną powierzchnią. To klasyczne, funkcjonalne i dyskretne rozwiązanie, które zajmuje niewiele miejsca, gdyż pozwala na schowanie okapu w meblach i tym samym nie zakłóca aranżacji pomieszczenia. Jego zastosowanie pozwala także na rozplanowanie przestrzeni nad kuchenką, gdyż w wyniku zamontowania tego typu okapu uzyskujemy dodatkową szafkę, idealną na przykład do przechowywania akcesoriów czy kuchennych przypraw. Co więcej, jego montaż jest prosty – urządzenie jest montowane niezależnie od innych elementów znajdujących się w kuchni. Dzięki temu okapy podszafkowe pasują nie tylko do wnętrz nowoczesnych, ale także do wielu innych stylów. Rynek urządzeń AGD oferuje szeroki wybór tego typu sprzętu. Poszczególne modele różnią się od siebie pod względem technicznym i wizualnym. Dla podjęcia decyzji zakupowej konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych kwestii: wymiary – urządzenia dostępne są w standardowych wymiarach przystosowanych do wymiarów szafek wiszących o szerokości 50, 60 lub 80 centymetrów. Wydajność – im wyższa wydajność tym lepsze urządzenie, gdyż dzięki temu okap może szybciej i dokładniej oczyścić powietrze w kuchni lub w otwartym na nią salonie. Poziom hałasu – przy zakupie warto zwrócić na ten parametr szczególną uwagę, gdyż niektóre urządzenia mogą być bardzo głośne i powodować dyskomfort przy dłuższym używaniu. Tryb pracy – przed zakupem należy sprawdzić czy wybrane urządzenie może pracować zarówno w trybie pochłaniacza, jak i wyciągu, czy tylko, jako wyciąg. Sterowanie – ten typ okapów podszafkowych może być sterowany w różny sposób: mechanicznie, elektronicznie lub elektromechanicznie. Niektóre z urządzeń mogą być także uruchamiane i regulowane za pomocą pilota. Wybór pomiędzy okapem podszafkowym ukrytym w meblach, w którym jedynie niewielki element jest widoczny poza szafką oraz okapem szufladkowym teleskopowym, który posiada wysuwaną płytę pochłaniającą zapachy
Zalety okapu podszafkowego: urządzenie idealne do małych kuchni, oferuje dodatkową powierzchnia w szafce nad kuchenką, nad którą jest umieszczony, brak konieczności podłączenia do wentylacji - możliwość zamontowania w każdym miejscu w kuchni, niska cena
Wady okapu podszafkowego: ograniczona powierzchnia kuchni, w jakiej urządzenie pracuje efektywnie (do 20 m²), niska wydajność związana z brakiem podłączenia do systemu wentylacyjnego – brak wymiany powietrza powoduje, że urządzenie jedynie usuwa tłuszcz i parę wodną
Okap kuchenny podszafkowy to idealne rozwiązanie do niewielkich kuchni, w których możliwości aranżacyjne są ograniczone. W pomieszczeniach do 20 m2 skutecznie oczyści powietrze z uciążliwych zapachów. Należy jednak pamiętać, by przy zakupie urządzenia przeanalizować jego wydajność oraz poziom hałasu. Dzięki temu będziemy mogli wybrać komfortowy i skuteczny sprzęt. W ofercie sklepu kakto.pl dostępna jest szeroka oferta okapów kuchennych podszafkowych renomowanych firm, takich jak: Akpo, Amica, Beko, Gorenje, TEKA, Turboair, Whirlpool,
-
5 rzeczy, o których warto pamiętać przy wyborze nowego telewizora
Telewizor, urządzenie bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie popołudnia po przyjściu z pracy i wieczorków filmowych. Rozwój technologii doprowadził do tego, że telewizor nie służy już tylko do oglądania telewizji. Mnogość rozwiązań, ogromne ekrany wyprodukowane w nowoczesnych technologiach. Podpowiemy Wam, jak się w tym wszystkim połapać, aby nowy Telewizor spełnił wasze oczekiwania.
-
Jak wybrać pralkę automatyczną? Zobacz 3 wskazówki, które Ci pomogą
Kupiliście nowy dom, mieszkanie lub zwyczajnie chcecie doposażyć swoje aktualne lokum? Jednym z najważniejszych sprzętów AGD, który powinien znajdować się w każdym domu jest pralka. Parametry, funkcje i budowy pralek dostępnych na rynku. To wszystko znajdziesz w naszym poradniku, w którym pomożemy Ci wybrać nową pralkę
-
Jaki wybrać odkurzacz: wodny, piorący, bezworkowy?
Odkurzacz należy do najbardziej podstawowych urządzeń służącym utrzymaniu czystości w domu. Sprzątając raz w tygodniu, odkurzacz uruchamiamy ponad 50 razy, dlatego warto zastanowić się jaki odkurzacz wybrać. Poręczny, bezprzewodowy lub odkurzacz przemysłowy, który wciągnie najdrobniejsze zanieczyszczenia. Sprawdź jaki odkurzacz będzie dla Ciebie najlepszy.
-
Jak stylizować brodę? Czy warto kupić trymer? Sprawdź polecane modele.
Broda jest niewątpliwe wizytówką mężczyzny. Niezależnie od tego jaki posiadasz zarost, warto o niego zadbać, aby stanowił ważny aspekt Twojej urody i przyciągał kobiece spojrzenia. Pomogą Ci w tym nie tylko odpowiednie kosmetyki, ale również urządzenia do stylizacji brody – trymer lub maszynka. Dzięki poradnikowi, dowiesz się czym różni się maszynka od trymera, jak modelować zarost trymerem do brody oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie.
-
Jak wybrać nawigację samochodową? Doradzamy przed zakupem
W dobie smartfonów i wszechobecnej technologii, mogłoby się wydawać że nawigacja samochodowa to już przeżytek. Wielu z nas żyje w takim przekonaniu. Standardowa nawigacja GPS niejednokrotnie sprawdzi się o wiele lepiej niż aplikacja w telefonie, szczególnie gdy wyjeżdżamy poza granice Polski.
-
Na co zwracać uwagę przy zakupie depilatora?
Każda z kobiet wie, że depilacja nie jest najprzyjemniejszą czynnością na świecie, jednak idealnie gładkie nogi sprawiają, że wiele z nich jest w stanie znieść nawet najgorszy ból. Z pomocą przychodzi depilator, który dzięki głowicy depilującej wyrywa włoski razem z cebulkami. Włoski wyrwane przy pomocy depilatora, odrastają dużo wolniej niż zgolone przez tradycyjną maszynkę. Sprawdź jaki depilator wybrać, aby jak najlepiej spełniał swoją rolę.
-
Jaki ekspres do kawy? Ciśnieniowy czy na kapsulki? Kolbowy czy przelewowy?
Wybór ekspresu do kawy to nie lada wyzwanie. Jest to jedno z tych urządzeń, z którymi łączymy się na wiele długich lat. Ekspres powinien być jak najlepiej dopasowane do naszych, osobistych potrzeb, szczególnie gdy jesteśmy wyjątkowymi smakoszami kawy. W poradniku poznasz dostępne na rynku rodzaje ekspresów, sposoby parzenia kawy oraz różnice pomiędzy najpopularniejszymi rodzajami kawy. Podpowiemy Ci również jak wybrać ekspres do kawy. Sprawdź.
-
Grill elektryczny czy grill na węgiel?
Grill to coś więcej niż moda. To styl życia. Polskę opanowała moda na grillowanie. Początki tego sposobu przygotowania potraw były dość skromne, jednak z roku na rok Polacy coraz bardziej kochali przyrządzania jedzenia na ruszcie.
-
Jaki blender kupić? Na co zwrócić uwagę? Polecane modele
Blender jest obecnie jednym z najpopularniejszych akcesoriów w kuchni. Doskonale sprawdza się w przygotowaniu kremowych zup, deserów oraz sosów. Te niewielkie urządzenie rozdrobni lód i pomoże w przygotowaniu ciast. Jeżeli jeszcze nie posiadasz blendera w swojej kuchni, podpowiemy Ci jaki rodzaj wybrać oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie.
-
Sezon owocowy w pełni - dzięki AGD do kuchni smaki lata "jak u babci" zrobisz sam.
Maliny, truskawki, porzeczki, jabłka czy gruszki - prosto z drzewa, dodane do ciasta lub do zjedzenia w formie pysznego dżemu. Naturalne składniki, brak sztucznych dodatków - takie jak lubimy. Kto nie pamięta tych smaków z dzieciństwa.