11.05.2023r.
Aktualizacja: 
11.05.2023r.

W dobie smartfonów i wszechobecnej technologii, mogłoby się wydawać że nawigacja samochodowa to już przeżytek. Wielu z nas żyje w takim przekonaniu. Standardowa nawigacja GPS niejednokrotnie sprawdzi się o wiele lepiej niż aplikacja w telefonie, szczególnie gdy wyjeżdżamy poza granice Polski.

Sprawdź jak wybrać nawigację samochodową, na co zwrócić uwagę oraz czym kierować się przy zakupie. Nasza oferta bogata jest w nawigacje MioNavRoadMODECOMBLOW. Sprawdź wszystkie nawigacje GPS do samochodu. Nie zapomnij również o źródle zasilania, czyli o ładowarkach samochodowych (zapalniczka/ USB)

Jak działa nawigacja samochodowa?

Dostępne na rynku urządzenia służące nawigacji działają w oparciu o system GPS – Global Positioning System. Jego działanie opiera się na 31 satelitach, które krążą wokół orbity ziemskiej i wysyłają sygnał. Liczba 31 nie jest tu przypadkowa, ponieważ dokładnie taka ilość pokrywa w 100% powierzchnię Ziemi. System, w swojej aktualnej formie jest w stanie określić położenie odbiornika sygnału GPS z dokładnością nawet do 10 metrów, dzięki czemu współczesne nawigacje samochodowe są w stanie podać szczegółowe dane użytkownikowi.

Dużą zaletą systemu nawigacji GPS jest przesył danych w oparciu o sygnał radiowy. Dzięki temu nawigacja samochodowa działa sprawnie nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych.

Cechy dobrej nawigacji samochodowej

Mogłoby się wydawać, że jedynym celem nawigacji samochodowej jest doprowadzenie nas do pożądanego celu. Mimo to, poszczególne modele nawigacji GPS dostępne na rynku znacząco się od siebie różnią. Nowoczesna nawigacja samochodowa nie tylko nawiguje, ale również informuje kierowcę o sytuacji na drodze, czy warunkach pogodowych. Dobra nawigacja powinna posiadać:

  • Duży, czytelny ekran
  • Funkcjonalne mapy (informacje o POI, fotoradarach, lokalnych utrudnieniach w ruchu)
  • Łączność ze smartfonem
  • Funkcję wideorejestratora
  • Solidny oraz stabilny uchwyt

Powyższe cechy dobrej nawigacji docenią nie tylko zawodowi kierowcy, ale również ci, którzy okazjonalnie wybierają się w dłuższą podróż. Nawigacja samochodowa doskonale sprawdzi się w wyjazdach zagranicznych, gdzie użytkując nawigacji na smartfonie bylibyśmy zmuszeni wykupić pakiet internetowy w roamingu.

Jaki ekran w nawigacji samochodowej?

Z ekranem nawigacji samochodowej mamy styczność praktycznie cały czas, dlatego jest to jeden z najważniejszych parametrów tego typu urządzeń. Na rynku znajdziemy dotykowe nawigacje samochodowe, ale i takie którymi sterujemy przy pomocy rysika dołączonego w zestawie.

Obecnie na rynku znajdziemy nawigacje samochodowe z ekranami od 4 do 7 cali. W samochodach osobowych doskonale sprawdzą się nawigacje z ekranem 5”. Rozmiar ekranu pozwoli na wyświetlanie czytelnych informacji. Jednocześnie urządzenie będzie kompaktowych rozmiarów przez co nie będzie przysłaniało przedniej szyby. Kierowcy samochodów ciężarowych z pewnością wybiorą nawigację samochodową z ekranem 7”, gdzie dodatkowo może ona zostać wykorzystana do wyświetlania obrazu z kamery cofania lub jako standardowy odtwarzacz audio i video.

Najdroższe modele nawigacji, mają specjalny ekran pokryty powłoką antyrefleksyjną, która skutecznie zabezpiecza ekran przed refleksami słońca. Podobnie jak smartfony, nawigacje samochodowe w wielu przypadkach posiadają czujnik światła.  Urządzenie samo dostosuje jasność oraz kontrast obrazu, tak aby użytkownik nie musiał doszukiwać się informacji na ekranie.

Optymalna rozdzielczość jaką powinna posiadać nawigacja samochodowa to 800 x 480 pikseli. Taka rozdzielczość pozwala na wyświetlanie szczegółowych informacji na ekranie nawigacji.

Mapa do nawigacji GPS – co powinna zawierać?

Zaraz po ekranie, mapy są najważniejszym elementem dobrej nawigacji. Mapa powinna być prosta w obsłudze, tak abyśmy podczas jazdy mogli skupić się jedynie na kierowaniu pojazdem. Przy wyborze nawigacji samochodowej zwróć uwagę na to czy urządzenie posiada:

  • Dożywotnią licencję na mapy oraz codzienne aktualizacje
  • Bazę fotoradarów
  • Planowanie trasy – wybór miejsca postoju
  • Możliwość zapisania często odwiedzanych miejsc (np. dom, praca)
  • Ostrzeżenia o ograniczeniach prędkości, ostrych zakrętach itp.

Nawigacja, która posiada powyższe funkcjonalności map doskonale sprawdzi się w nawet najdalszych trasach.

Uchwyty do nawigacji

Uchwyt do standardowej nawigacji, zazwyczaj niczym nie różni się od standardowego uchwytu przeznaczonego do zamocowania telefonu w samochodzie. Musimy jednak pamiętać, aby wybrać uchwyt, który pozwoli na montaż nawigacji maksymalnie blisko przedniej szyby. Dzięki temu możemy być pewni, że nic nie będzie zakłócało sygnału GPS.

Podobne wpisy

Grill elektryczny czy grill na węgiel?

Grill to coś więcej niż moda. To styl życia. Polskę opanowała moda na grillowanie. Początki tego sposobu przygotowania potraw były dość skromne, jednak z roku na rok Polacy coraz bardziej kochali przyrządzania jedzenia na ruszcie.

Zobacz

Na co zwracać uwagę przy zakupie depilatora?

Każda z kobiet wie, że depilacja nie jest najprzyjemniejszą czynnością na świecie, jednak idealnie gładkie nogi sprawiają, że wiele z nich jest w stanie znieść nawet najgorszy ból. Z pomocą przychodzi depilator, który dzięki głowicy depilującej wyrywa włoski razem z cebulkami. Włoski wyrwane przy pomocy depilatora, odrastają dużo wolniej niż zgolone przez tradycyjną maszynkę. Sprawdź jaki depilator wybrać, aby jak najlepiej spełniał swoją rolę.

Zobacz

Jaki ekspres do kawy? Ciśnieniowy czy na kapsulki? Kolbowy czy przelewowy?

Wybór ekspresu do kawy to nie lada wyzwanie. Jest to jedno z tych urządzeń, z którymi łączymy się na wiele długich lat. Ekspres powinien być jak najlepiej dopasowane do naszych, osobistych potrzeb, szczególnie gdy jesteśmy wyjątkowymi smakoszami kawy. W poradniku poznasz dostępne na rynku rodzaje ekspresów, sposoby parzenia kawy oraz różnice pomiędzy najpopularniejszymi rodzajami kawy. Podpowiemy Ci również jak wybrać ekspres do kawy. Sprawdź.

Zobacz